Як кріпити теплоізоляцію? Види дюбелів для утеплювача

Сучасна зовнішня теплоізоляція будівель в більшості випадків виконується обшивкою стін плитами, виготовленими з матеріалів, які мають низькі коефіцієнти теплопровідності. Найбільш поширеними є мінеральні плити з кам’яної (базальтової) та скляної вати та пінополістиролу.

Як кріпити теплоізоляцію: види дюбелів для утеплювача

Щільність пінополістиролу для утеплення коливається в діапазоні від 15 до 35 кг/м³. Розмір цього параметра для базальтової вати становить 30-220 кг/м³. При однакових габаритах вага плити з базальту перевищує полістирольну вагу в 2-6 разів. При цьому коефіцієнти теплопровідності обох матеріалів практично однакові – 0,035-0,039 Вт/м·ºК для пінополістиролу, 0,032-0,048 Вт/м·ºК для базальтової вати.

Такі характеристики приводять до висновку про те, що кріплення плит (матів) з базальтової вати має бути значно потужнішим порівняно з аналогічною схемою для пінополістиролу.

Обидва матеріали закріплюють на стінах подвійним способом – і клеєм, і одночасно дюбелями. Клей сам по собі дає досить міцне та надійне з’єднання, і всередині будівель цим кріпленням нерідко й обмежуються. Однак зовні будинку плити та клей піддаються атмосферним впливам у вигляді знакозмінних та наднизьких температур, різких змін вологості, високих вітрових навантажень, що збільшуються з висотою стін. Тому зовнішнє кріплення плит, виконують клеєм і дюбелями одночасно.

Вимоги до дюбелів для утеплювача

Оскільки кожну систему кріплення (і клейову, і дюбельну) щодо необхідного запасу міцності можна розглядати як єдину, важливо забезпечити високу надійність кріплення дюбелями. Термін служби сучасних будівель складає 50-100 років. Обидва кріплення повинні утримувати плити протягом цього терміну і при відмові однієї системи інша повинна спрацювати як резервуюча. У цьому плані фахівці та проектувальники рекомендують  купувати дюбелі на сайті: https://mir-krepezha.com.ua/ua/dubeli.

Дюбелі для утеплювачів повинні відповідати вимогам:

  • не зазнавати корозії, що руйнує систему теплозахисту;
  • забезпечити протягом не менше 50 років міцність з’єднання, що не послаблюється старінням матеріалів та атмосферними впливами;
  • мати низький коефіцієнт теплопровідності, щоб не створювати «містки холоду», що ведуть до промерзання стін;
  • бути стійкими до агресивного середовища (за наявності «мокрого» фасаду з лужним типом штукатурного шару).

Конструкція дюбеля для утеплювача

Дюбель для кріплення плити, що утеплює складається з декількох частин:

  1. Капелюшки у вигляді круглого диска діаметром від 40 до 60 мм, що притискає плиту до стіни. 
  2. Пустотілого стрижня діаметром 8-10 мм, що з’єднує капелюшок з розпірним елементом кріплення. 
  3. Розпірної частини дюбеля, що заклинюється в отворі стіни при вбиванні в стрижень цвяха розпірного.
  4. Розпірного цвяха, що виготовляється з пластику, металу, склопластику. 
  5. Розширювальної зонтичної головки, що збільшує діаметр капелюшка. 
  6. Спеціальної термоголовки, що надівається на розпірний цвях.

Види дюбелів для кріплення утеплювача

Представлені наступні типи дюбеля для теплоізоляції:

  • повністю пластикове кріплення — капелюшок-стрижень і цвях розпорний виконані з нейлону, поліпропілену або поліетилену низького тиску;
  • кріплення складається з пластикової деталі капелюшок-стрижень та сталевого розпірного цвяха з цинковим покриттям;
  • кріплення аналогічне попередньому, розпірний цвях оснащений пластиковою термоголовкою;
  • кріплення містить пластиковий капелюшок-стрижень та розпірний цвях зі склопластику;
  • розбірний дюбель, що складається з окремих деталей: з пластику — капелюшки, розширювальної головки, стрижня, розпірної гільзи, зі сталі — цвяха розпірного з термоголовкою.

Найбільший попит мають повністю пластикові вироби. Їхня головна перевага — низька ціна. Серед інших – тривалий термін експлуатації, інертність до високої вологості, низька теплопровідність, що не провокує появу містків холоду. Таким дюбелям не страшна корозія, мінімізовані втрати тепла. Недоліком є недостатня жорсткість цвяха розпірного, який при забиванні в стрижень (стіни з щільного матеріалу) може згинатися і руйнуватися. Зусилля пластикового цвяха істотно менше, ніж у сталевого, тому повністю пластикові дюбелі можна використовувати тільки з легкими утеплювачами з пінополістиролу. При застосуванні для кріплення базальтових плит різко зростає ризик відриву при екстремальних навантаженнях.